Kuidas varvaste ja jalalaba liikuvust parandada?

Varvaste, eriti suure varba ja jalaba liikumine mõjutab meie elus rohkemat kui esialgu arvata oskame. See mõjutab kõndimise mustrit, tasakaalu, kohati isegi seda, kui palju või vähe me üldse liigume. Kui jalad meid ei kanna nii otseselt kui kaudselt, siis võib väga kergesti liikumise rõõm ära kaduda.

Varvaste ja jala (vähene) liikuvus on üks neist mustritest, mis on aja jooksul sisse harjunud ja ümber harjuda on esialgu raske, sest aju ja lihaste vahel on seos nõrgaks jäänud.

Kuidas siis tegutseda võiks?

Alustuseks mõtle läbi MIKS sinu jaoks on liikuvuse parandamine oluline.

Seejärel sea omale aeg (esialgu nt nädal või kaks), kui selle teemaga teadlikult iga päev mõned korrad tegeled.

  1. Pane jalg üle põlve ja mudi jalalaba ja varbaid. Võid eelnevalt ka palli abil jalga mudida. Nii vabastad lihased sinna kogunenud pingetest.
  2. Anna igale varbale piisavalt tähelepanu – mudi neid, kraabi küünega veidi, sikuta-sakuta. Nii et tunned igat varvast eraldi.
  3. Pane jalg põrandale ja aja varbaid laiali väiksemast varbast alates.
  4. Tõsta suurt varvast ja jäta teised varbad maha.
  5. Hoia suur varvas maas ja tõsta teisi varbaid.
  6. Kui vaja, anna veel varvastele ükshaaval tagasiside neid mudides või kraapides.

Mängi ja katseta, ole uudishimulik. Vaata, milline liikumine on kergem, milline raskem ja katseta erinevaid järjekordi. Märka ka seda, millised on muutused mõne aja pärast, sest sellised teemad võtavad aega ja muutused ei pruugi kiirelt tulla. Anna endale ja oma kehale aega uute mustritega kohaneda.

Võid edaspidi varvaste ja jalalaba liikuvuse harjutusi teha kus iganes ja millal iganes. Minu lemmikkoht on duši all, sest sooja veega on jalad juba iseenesest vähem pinges.

Proovi järele – kuidas sul varvaste eraldi tõstmine õnnestus? Kas midagi tundus raske ja hetkel mitte tehtav?

2 thoughts on “Kuidas varvaste ja jalalaba liikuvust parandada?”

Comments are closed.