Diastaas – kui oluline see vahe ikkagi on?

Mis see diastaas üldse on?

Kõhu sirglihase diastaas (lad k diastasis recti abdominis) on nähtus, mille korral kahe kõhu sirglihase (6-pack lihased) üksteisest kaugenevad, sest nende vahel olev kõhu valgejoon (lad k linea alba) on kahjustunud. Kui sa kahtlustad, et sul võib see olla, siis saad seda ise kontrollida (vt viidet postituse lõpust).
Diastaas võib olla nabast ülevalpool, naba piirkonnas, nabast allpool või kombinatsioonis üleval+naba, naba+all, ainult naba kohal. Mida see sinu jaoks tähendab?
 

Mida selle teadmisega peale hakata?

Sõltumata sellest, milline variant sul on, siis sellega toimetamine ja kehatüve toimimise taastamine näeb üpris ühesugune välja.
 
Millele tähelepanu pöörata?
 

1. Kas suudad koormust hallata?

See on kõige olulisem küsimus. Vahe suurusel pole väga tähtsust, kui sa suudad kõhuõõnesisese rõhuga hästi hakkama saada ja su süvalihased reageerivad koormusele ja nõudlusele hästi.
 

2. Kas sul hea kõhupiirkonna kasutamise strateegia?

Pane tähele, kas su kõht punnitab ülespoole, tunned allapoole survet, lekid või tunned, et pead iga kord kõhu tugevalt pingesse tõmbama kui midagi veidi raskemat tõstma pead. Sinu süvalihased peaks kergelt sisse- ja ülespoole tõmbuma ja seda suutma hoida kui koormust lisad.
 

3. Kas mõned teised osad su kehast lisavad kõhuõõnesisest rõhku?

Tihti tehakse ainult kõhupiirkonna ja süvalihaste harjutusi, aga väga tihti tuleb vaadata ka teisi mõjutajaid nagu hingamismustrid, kehajoondus, kus liikuvus on piiratud.
 
Liiga kaua on tähelepanu olnud ainult vahe suurusel, aga nüüd on selgem, et see ei ole nii tähtis kui su kehatüvelihased reageerivad su igapäevastele tegevustele hästi.
 
 
Siit leiad diastaasi kohta lisalugemist: