Vestluskaardid, metafoorkaardid, tegevuskaardid – põhjalik nimekiri

Mõni aeg tagasi jagasin 3 soovitust, kuidas lapsega paremini kontakti saavutada, kui see mingil põhjusel hästi ei toimi. Tagasiside postitusele on siiani väga positiivne olnud. Vestluskaardid said seal postituses vaid põgusalt mainitud ja otsustasin neist kaartidest täiesti eraldi postituse teha.

Vestluskaardid ja metafoorkaardid

Erinevates teraapiates kasutatakse metafoorkaarte või vestluskaarte päris üksjagu. Kui ma esimest korda 2014. aastal Lausete lõpetamise kaartidest teadlikuks sain, oli teistsuguseid kaarte samuti saadaval. Mulle lihtsalt jäid ilmselt kellegi soovitusel just Angela Jakobsoni loodud tegevuskaardid silma.

Hingest rahul Facebooki lehel jagati kirjutist sellest, kuidas nende peres mängitakse õhtul kaarte. Ei, mitte neid tavapäraseid mängukaarte vaid just neid seda tüüpi kaarte, mis aitavad vestlust alustada.

Järgnevalt toon ühe nimekirja võimalikest variantidest, mida Eestist saada on.

Angela Jakobsoni loodud tegevuskaardid

Nendest on mul mõned variandid endal olemas, ilmselt umbes aastast 2014/2015.

Angela Jakobson – tegevuskaardid

Lausete lõpetamise kaardid

Lausete lõpetamise kaardid on loovad, paindlikud ja mängulised abivahendid lapsega kontakti saavutamiseks ning eneseväljenduse toetamiseks nii lapsevanematele kui ka lastega töötavatele spetsialistidele. Alustatud lause kaardil toetab eneseväljendust ka raskematel teemadel (trauma, lein, muutused perekonnas) rääkimisel, andes võimaluse sõnastada ja väljendada oma mõtteid ja tugevaid tundeid.

Igal kaunistatud kaardil on peal üks poolik lause, millele tuleb lõpp välja öelda. Kaardid on pealt väga kenasti kaunistatud.

Need kaardid on meil olemas ja nendega oleme toimetanud mitmel erineval viisil. Kui esimene laps juba lugeda oskas, valis ta ise neist kaartidest ühe portsu välja, millele ta vastata tahtis. Omamoodi indikaatoriks oli ka see, kui ta mõnele küsimusele kindlasti vastata ei tahtnud. Teise lapsega teeme nii, et ta valib lemmikute illustratsioonide järgi omale kaardid või paarid. Mina loen küsimuse ette ja tema vastab. Vahel tahab ta, et mina vastan ka, vahel tahab ta ainult ise vastata.

Lausete lõpetamise kaarte on kaks erinevat komplekti – mõlemast peaks olemas olema täiendatud trükk.

Kust neid osta: Via Naturale e-poest või hästi varustatud raamatupoodidest.

Tunnete kaardid

Tunnetest rääkimine ja nendega toimetulemise oskus on oluline nii lastele kui ka täiskasvanutele. Mõistev, arusaav suhtumine tunnetesse ja nendest rääkimine aitavad inimesel iseendast ja teistest paremini aru saada. Teades erinevaid tundeid, saab õppida tähele panema, millised olukorrad tekitavad head ja halba enesetunnet, kuidas tunded tekivad, tugevnevad ja lõpuks vaibuvad. Ka negatiivsete tunnetega on võimalik elada. Neid võib lasta tulla, olla ja mööduda. Tunnetega pole kiiret!

Tunnetealast sõnavara rikastavad, sotsiaalseid oskusi ja kõneoskusi arendavad, enesehindamist- ja analüüsioskusi arendavad kaardid. Kaardipakk sisaldab 60 tunnete kaarti ning 18 tegevuskaarti ning juhendit. Kaarte saab kasutada nii üksi, paaris, grupis, laste, noorte ja täiskasvanutega.

See on üks armas väikeste kaartidega pakk, milles on suur hulk nägusid, millel väljendatud erinevaid tundeid. Meil on vanem trükk – uuemasse on üksjagu täiendusi tehtud. Neid meeldib meie lastele järele teha. Palju ei ole me neid siiski kasutanud. Üks viis, kuidas üks mu sõbrannadest neid kasutab on see, et nad teevad mõlemad lapsega neid pildil olevaid nägusid järgi. Nii läheb tuju rõõmsamaks ja samas saab läbi mängu lapsele emotsioone tutvustada.

Kust neid osta: Via Naturale e-poest või hästi varustatud raamatupoodidest.

Tugevate tunnete kaardid

Nendest kaartidest kuulsin esimest korda ühelt sõbrannalt, kes kasutas neid tihti oma 1. klassis käiva lapsega. Neil toimisid need väga hästi just selleks, et lapsele selgitada tugevaid tundeid ja õpetada lapsele hakkamasaamise strateegiaid. Ostsin need kaardid meile kojugi, aga meil ei ole need siiani kuigi populaarseks osutunud. Kuigi ma näen, et tüdruku, meie teise lapsega, saavad need edaspidi meil siiski ilmselt tihedalt kasutust. Temaga peame üksjagu teadlikult tegelema, et ta oma emotsioonidega hakkaks oskama hakkama saada.

Kaartide pildiga pool on mõeldud ennekõike lapse jaoks ja teisel küljel olev strateegia tutvustus täiskasvanule. Illustratsioone saab kasutada visuaalse signaalina, et tuletada lapsele meelde konkreetse võtte kasutamise võimalust. Lisaks on kaardipakis neli kaarti, mis on abiks viha, kurbuse, hirmu ja valu tunnetega toimetulemisel.

Kust neid osta: Via Naturale e-poest või hästi varustatud raamatupoodidest.

111 vestluskaarti paaridele

Õnnelik koosolu on üks kõige olulisemaid asju elus. Iga paarisuhe on ainulaadne, kordumatu kooslus. Ühte, kõigile sobivat õnnevalemit pole olemas. Et kooselu saaks olla õnnelik tuleb õppida tundma oma kaaslast ja iseennast. Kuna enamus meist ei valda mõtetelugemise kunsti, siis on selgel eneseväljendusel ja teineteist austaval dialoogil väga suur osa õnneliku kooselu saavutamisel.

Kui esitada õigeid küsimusi, siis on kerge muuta suhet avatumaks ja lähedasemaks, jagada mõtteid, väärtusi, unistusi ja kogemusi.
“111 vestluskaarti paaridele” on lihtne, kerge ja mänguline võimalus avastada, kuidas saada elult ja teineteiset rohkem seda, mida soovime.

See kaardipakk oli meil Austraalia reisil kaasas ja pikkadel lendudel oli hea selle abil vahepeal aega mööda saata. Seal on nii mõnedki sellised küsimused ja teemad, millest ma lihtsalt niisama ei oleks Jürgeniga väga osanud või isegi tahtnud rääkida. Kuna küsimus kaardipakist välja tuli, siis oli see hea võimalus teemat arutada.

Kust neid osta: Via Naturale e-poest või hästi varustatud raamatupoodidest.

Milliseid erinevaid variante veel on?

Eelnevad kaardid on meil endal kodus olemas, aga veel on üks suur hulk kaarte, mille vahel valida ja mida saab endale koju partneri või terve perega “mängimiseks” soetada.

Mida sa teeksid, kui …

Mida sa teeksid, kui
… leiate sõbraga ilusate marjadega tundmatu taime ja sõber tahab marju maitsta?
… keegi kiusab sind pidevalt ja ei jäta järele?
… jalutad kodu poole, kuid võõras koer on tee peal ees ja haugub valjult?
Mänguline ja lihtne võimalus harjutada lapsega sotsiaalseid oskusi ja erinevate probleemide lahendamist.

Kust neid osta: Via Naturale e-poest või hästi varustatud raamatupoodidest.

Meelerahu kaardid

Kaardipakki on koondatud lihtsad harjutused, mis arendavad oskust keskenduda käesoleva hetke maagilisusele ja olla oma igapäevaelus täielikult kohal. Kaardipakis on 40 kaarti. Sa võid kasutada kaartidel leiduvaid lihtsaid strateegiaid kui tunned ärevust, ärritust, tujukust või vajad lihtsalt lõdvestust. Harjutused aitavad kogeda meelte erksust, tuues Sinu igapäevaellu rohkem teadlikust ja tasakaalu. Harjutusi võib teha kodus, koolis, tööl, reisil olles, aga ka muidu tüütutes ootamisolukordades, nagu liiklusummikus või poejärjekorras.

Head meelerahu leidmist ja nautimist!

Kust neid osta: Via Naturale e-poest või hästi varustatud raamatupoodidest.

Piltidega metafoorkaardid

Via Naturale e-poes on saadaval suur hulk vaid piltidega metafoorkaarte. Neid on erinevate teemadega tegelemiseks – spetsiaalselt lastega tegelemiseks, traumaga toimetulekuks jpm.

Näiteks on seal suur valik Blob kaarte erinevate teemade lahendamiseks, mille kohta on täpsemalt kirjutatud nii:

Blobid on lihtsad tegelased, kes lähenevad sügavatele probleemidele tunnete ja kehakeele kaudu – kahe peamise suhtlemisvahendi abil, mida sünnist alates kasutame. Blobid on sootud, eatud, ajatud ja rassitud. Neil puudub kultuuriline taust. Blobid sümboliseerivad nii meie parimaid kui ka halvimaid külgi. Nad ei ütle meile, mida me tegema peame, vaid tutvustavad meile inimtunnete erinevaid aspekte. Kuna kaartidel puuduvad sõnad, võib Blobe interpreteerida sajal erineval moel. Siin puuduvad õiged ja valed interpretatsioonid.

Lisaks neile veel erinevaid muid kaarte, mille kohta saad täpsemalt Via Naturale lehelt lugeda.

Maia Tihvan (Fonterego) vestluskaardid

Neid kaarte sattusin Apollo poes sirvima ja tundusid päris huvitavad. Maia Tihvan, sertifitseeritud NLP praktik on loonud erinevate eluvaldkondade kohta väiksed kaardipakid, millel kirjas küsimused või mõtted, mille abil vestelda teemadel, millest muidu võib-olla ei vestleks.

Vestlus- ja arengukaartide koostamise idee sündis mere ääres, päikese ja palmide all imekaunis puhkusekohas. Kohas, kus oli aega lihtsalt olla ja ennast igapäevarutiinist välja lülitada.

Peamine eesmärk oli selles, et kuidas muuta endale olulised suhted – oma elukaaslase, oma lastega, sõpradega veelgi tähendusrikkamaks ja lähedasemaks. Vastus oli minu jaoks mõtestatud vestlustes ja päriselt kuulamises ning kohal olemises

Rohkem infot nende kohta on võimalik leida siit: https://eluplaan.ee/pood/

Ava ja Avasta kaardid

Paaridele

Mängu eesmärk on nautida koos kvaliteetaega, teineteist paremini tundma õppida ning tuua suhtesse rohkem mõistmist ja lähedust.
Mängu omapäraks on see, et mõlemad mängijad on võitjad, kogedes rõõmu ja ühtsustunnet. Mängu ajalise kestuse määravad mängijad ise ja seda on hea kasutada mõnusa vestluse loomiseks nii romantilisel õhtusöögil kui ka pikal autosõidul.

Tutvumismäng

Mäng loob avatud õhkkonna ja aitab osalejatel omavahel tuttavaks saada. Mäng sobib seltskonnale, kus on inimesi, kes kohtuvad esimest korda ja alles alustavad ühist tegevust ning samuti grupile, kellega on liitunud uusi inimesi (töökollektiiv, suguvõsa). Soovitame Ava ja Avasta Tutvumismängu kasutada sünnipäevadel, koolides, laagrites, keeleõppe gruppides, reisidel jne.

Lisakaardid

Lisakaartide pakis on huvitavat 60 pildikaarti, mida saab kasutada nii Ava ja Avasta mängude (Paaridele ja Tutvumismäng) pildikaartidena kui ka täiesti omaette mänguna, et luua nt üheskoos huvitav muinasjutt. Samuti saab neid kasutada tänukaartidena või hoopis probleemilahendus kaartidena. Valik on sinu!

Nende kaartide kohta leiad lisainfot siit: http://www.avajaavasta.eu/kuidas-mangu-osta

Kristina Tamm loodud metafoorkaardid

Kristina Tamm – psühhoterapeut, Imago paarisuhete terapeut, koolitaja, superviisor on koostanud ja kujundanud mõned komplektid metafoorkaarte järgmiste teemadega tegelemiseks. Neil on juurde pakkuda ka töövihikud, mille abil kaartidest veelgi rohkem kasu saada.

Metafoorkaardid on tervendavad kaardid, sest nad aitavad sinu alateadvuse sügavusse peidetud aaretele ligi pääseda, töötades peegelduse põhimõttel, peegeldades objektilt tagasi sinu enda sisemaailma. See on iseendasse vaatamise võimalus, nii iseseisvaks kasutamiseks isiklikul arenguteel, kui ta professionaalses töös gruppidega ja nõustamisel.
Metafooridega töö aitab arendada intuitiivsust, ennast rohkem usaldada; mõista nii ennast, kui maailma; saada vastuseid oma küsimustele; teadlikkust, kus asjad alguse saavad; vastuseid, kuidas muuta oma elu.

Kuus kaardikomplekti

  • Andestamine – Tervendavad andestamise metafoorkaardid aitavad leida andestust neis teemades, kus midagi on jäänud sinu hinge kriipima.
  • Ma loon oma elu ise
  • Milline on sinu armastus? – Tervendavad metafoorkaardid on loodud aru saamaks: mis on armastus ja milline on sinu enda poolt pakutav armastus? Mida oled lapsena õppinud armastuse koha? Kas liigud õigel teel või vajab midagi muutmist? Millist armastust sa tegelikult tahad ja mida edasi teha?
  • Sisemine laps – Igaühes meis on peidus sisemine laps. Nii nagu sa suhtud endasse, suhtud sa ka oma sisemisse lapsesse. Mitte kunagi pole hilja hakata oma Sisemisele Lapsele just nüüd lapsevanemaks, keda ta on endale alati soovinud. Sinu sisemine laps kannab endaga kaasas haavu, mis vajavad tervenemist ja mis mõjutavad sinu elu igal hetkel.
  • Sõnadel on jõud – Kas teadsid, et meie igaühe isiklikus sõnaraamatus on sõnadel oma tähendus? Sõnadel on jõud. Kui kõva häälega välja öelda sõna, paneb see energia teistmoodi liikuma, viib mõtted uude suunda.
    Sõnakaardid on loodud toetuse andmiseks vastuste leidmisel ja andma lisaväärtust, et mõista olukorda saadud vihjesõna abil ka teise nurga alt. Sõna tõlgendamisel on oluline vaid see, mida tähendab konkreetne sõna just sinu isiklikus sõnavaras.
  • Teejuhi sõnumid

.oOo.

Anna kommentaarides märku, kas ja milliseid sellist tüüpi kaarte oled ise või oma lastega koos kasutanud?

Millisel viisil teie peres need kõige paremini toimivad? Kuidas nendega “mängite”?

Kui sa ei ole veel neid kasutanud, siis võid märku anda, milliste kaartide osas sul hetkel tunne tekkis, et just need võiksid sul endal kodus olemas olla?

Ehk on sul hoopis kogemus veel mingite muude kaartidega, mida teistelegi soovitaksid?

Ootan huviga 🙂